در این پست به جهت ایده گرفتن و آشنایی با برنامه های اردویی؛ به چند نمونه از برنامه های فرهنگی اردو اشاره می کنیم…

1- تشکیل جلسات مناظره:
پرسش و پاسخ میان مربیان و دانش آموزش در موضوعاتی همچون مسایل اعتقادی، اجتماعی، سیاسی و….

2 – جلسات هم اندیشی:
یکی از جلسات مفید آموزشی اردو، جلسه ی هم اندیشی است، در این برنامه افراد دور هم می نشینند و زیرنظر یکی از مربیان آگاه موضوعات مورد علاقه ی خویش را در زمینه های اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و دینی به بحث و بررسی می گذارند؛ سپس حاصل هم اندیشی خویش را به صورت مقاله ارائه می دهند. موضوع حلقه باید در سطح فهم افراد باشد.

3 –کارگاه هنری:
کارگاه هنری که در آن اجرای سرود، نمایش و کاردستی دارند. کارگاه نقاشی، معرق کاری، گل سازی، ماکت سازی و … از جمله کارگاههایی هستند که می توانید در اردو داشته باشید.

4 –اجرای جُنگ:
معمولا بعد از ظهر یا شبها¬ی اردو، جنگ داریم. مجموعه¬ای از برنامه های شاد (نمایش، سرود، مسابقه، شیرین کاری، طنز، لطیفه گویی، خاطره گویی، تقلید صدا، نمایش تئاتر و فیلم و … ) اجرا می شود البته دقت داشته باشید که برنامه جنگ بد آموزی نداشته باشد.

5 – تعریف خاطره:
خاطره دلنشین و خنده آور است. در مواقعی که دور هم هستید، از خاطرات خود بگویید. این کار هم باعث آشنایی بیشتر می شود و هم شما توانسته اید جمع را به دست بگیرید. ذکر یک خاطره؛ در یکی از اردوهایی که شرکت کرده بودم یکی از بچه ها هر شب از روی تخت می افتاد و با داد و فریاد خود، بچه ها را از خواب بیدار می کرد. مسوولان تصمیمی گرفتند جای او را بر روی زمین قرار دهند. نیمه شب بعد، باز صدای داد و فریاد او بلند شد، گفتند دیگر چرا صدایت بلند شد. گفت آن کسی که بالای تخت خوابیده بود از بالای تخت روی من افتاد.

بچه های بهشت” الّلهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ. وَعَجِّلْ فَرَجَهُمْ “