۱۶:۰۵:۱۳ - جمعه ۱۱ فرو ۱۳۹۶
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
استاد شجره طیبه صالحین استان
محمدعلی نکونام فرزند قنبر علی متولد ۱۳۳۵ در شهرستان گلپایگان دیده به جهان گشود، وی در سال ۱۳۵۰ و در سن ۱۵ سالگی وارد حوزه علمیه گردید. چند ماه اولیه تحصیل را در مدرسه علمیه گلپایگان (مدرسه مرحوم حجه الاسلام ) گذراند و در همان سال به حوزه علمیه قم وارد شد و در مدرسه […]

محمدعلی نکونام فرزند قنبر علی متولد ۱۳۳۵ در شهرستان گلپایگان دیده به جهان گشود، وی در سال ۱۳۵۰ و در سن ۱۵ سالگی وارد حوزه علمیه گردید. چند ماه اولیه تحصیل را در مدرسه علمیه گلپایگان (مدرسه مرحوم حجه الاسلام ) گذراند و در همان سال به حوزه علمیه قم وارد شد و در مدرسه آیت‌الله‌العظمی گلپایگانی به ادامه تحصیل پرداخت. پس از گذراندن تحصیلات مقدماتی در آن مدرسه ، لمعتین و رسائل و مکاسب و کفایتین را از محضر حضرات آیات ستوده و صلواتی و وجدایی فخر و تنی فضل بهره گرفت. خارج فقه و اصول را محضر حضرات آیات عظام مکارم شیرازی و فاضل لنکرانی و یکی دیگر از چهره‌های علمی تلمذ نمود و همزمان از مباحث تفسیری آیت‌الله جوادی آملی بهره گرفت.

در کنار تحصیل به فعالیت‌های تبلیغی در نقاط مختلف اشتغال داشت و به نشر معارف اسلام و ترویج و آموزش قرآن مشغول بوده است، تدریس در دانشگاه‌های اصفهان و چهارمحال و بختیاری و گلپایگان ازجمله فعالیت‌های چندین ساله ایشان می‌باشد.

در دوران هشت سال دفاع مقدس حضور مستمر در جبهه‌های جنوب و غرب و در کردستان از برنامه‌های ایشان بوده و در پشت جبهه از خدمت به مهاجرین جنگی به‌ویژه در استان لرستان بهره‌مند بوده و در خدمت رفاه و اشتغال آنان قرار داشت.

قبل از انقلاب نیز همزمان با تحصیل از مبارزه با رژیم ستم‌شاهی و همراهی با نهضت امام غافل نبود. در اجتماعات علیه رژیم پهلوی و در پخش اعلامیه‌های امام و دیگر مراجع فعال بود.

در ۱۷ خرداد ۱۳۵۴ در اجتماع بزرگ مدرسه فیضیه حضور داشت و دستگیر و زندانی شد. پس از مدتی زندانی بودن در قم و تهران و تحمل شکنجه آزاد و مجدداً در سال ۱۳۵۶ در گلپایگان دستگیر و پس از تحمل چند ماه زندانی در گلپایگان و اصفهان همزمان با اوج‌گیری مبارزات ملت ایران از زندان آزاد گردید.

پس از انقلاب هم، همزمان با تحصیل به فعالیت‌های دیگر ازجمله شکل دادن کمیته‌های انقلاب اطراف کرمان و تداوم بخشیدن به برنامه‌های آموزش قرآن در مناطق وسیعی از شهدهای گلباف و شهداد کرمان و کارهای فرهنگی در مناطق مختلف پرداخت.

سنگر امامت جمعه یکی از مراکزی بود که فعالیت‌های قابل‌توجهی در خدمت فرهنگی برای خود ثبت نمود.

امامت جمعه موقت در گلباف کرمان و در درود لرستان و امامت جمعه ثابت در شهر سامان و شهرستان گلپایگان و در حال حاضر در شهرستان شهرکرد بوده و هست که توفیق خدمتگزاری در آن‌ها را داشته و دارد. حدود ۲۵ سال سابقه خدمت در این سنگر در شهرهای فوق‌الذکر را دارد.

در همین سنگر بود که موفق شد طرحی فرهنگی ارائه نموده و خود شخصاً آن را به اجرا گذارد در قالب این طرح که سابقه ۲۱ ساله دارد و بنام (طرح تقویت مبانی اعتقادی و شبهه زدایی دینی جهت مبارزه با تهاجم فرهنگی) معروف شد، بسیاری مباحث فکری و اعتقادی و فرهنگی با حضور بزرگان حوزه و دانشگاه طرح و موردبحث و گفتگو قرار گرفت و بسیاری سؤالات و شبهات پاسخ داده شد. از این مجموعه کتب ارزشمندی به‌ویژه برای روحانیون و مبلغین می‌باشد.

از ایشان جزوات و بیانیه‌ها و نوشته‌های بسیاری در موضوعات مختلف فرهنگی و اجتماعی تکثیرشده و در اختیار مخاطبین قرارگرفته که بخشی از آن در یک جلد کتاب بنام (امام جمعه و سخن با قلم) چاپ‌شده است.

ایشان اضافه بر نمایندگی از طرف مقام معظم رهبری از اکثر مراجع عظام تقلید هم نمایندگی و اجازه کتبی دارد تا جهت اخذ و تصرف در وجوهات شرعیه (خمس،زکات، نذورات ،کفارات و امثال آن) و تصدی امور حسبیه به وظائف شرعیه عمل نماید.

حضور۱۴ ساله ایشان در شهرستان گلپایگان زمینه‌ساز وحدت و یکپارچگی مردم در این خطه از میهن اسلامی گردید، به‌گونه‌ای که اختلافات ویرانگر و مشمئزکننده‌ای که نگرانی همگانی و عقب‌ماندگی شهرستان را در پی داشت بحمدالله برطرف شد و مردم خوب و مؤمن و متدین و انقلابی شهرستان در یک صف قرارگرفته و همگی اعتصام و حبل‌الله را پیشه کردند.

این وحدت و همدلی رشد چشمگیر شهرستان را در این سال‌ها در پی داشته است. موقعیت ساخت‌وساز و سرمایه‌گذاری و ایجاد کارخانجات صنعتی و تولیدی به لطف پروردگار به وجود آمد و زمینه اشتغال جمع کثیری فراهم گردید هم‌اکنون نیز فضای همدلی و صمیمیت باقوت بر شهرستان حاکم است و مسئولین تلاشگر در این فضای مناسب به خدمتگذاری و تلاشگری برای رشد هرچه بیشتر شهرستان مشغول‌اند.

حرکات و برنامه‌های فرهنگی هم بحمدالله در آن شهرستان تأثیر بسیار عمیق و ارزشمندی گذاشت و همگان را در یک صف واحد و فعال و متحرک به‌سوی تثبیت نظام اسلامی و تحکیم پایه‌های ایمانی و اعتقادی قرارداد.

در ماه رمضان ۱۴۳۲ مطابق با شهریور ۱۳۹۰ از سوی مقام معظم و معزز رهبری دامت برکاته به نمایندگی حضرت ایشان در استان چهارمحال و بختیاری و امامت جمعه شهرکرد منصوب گردید تا انشا الله فصل نوینی در مجموعه کارنامه زندگی ایشان گشوده شده و به مدد و لطف الهی بتواند در این استان خوب و مستعد هم منشأ آثار باشد.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
آخرين اخبار