باسمه تعالی

DSC_0149

نظام تربیتی صالحین که یک نظام بر گرفته از قرآن و سیره اهل بیت(ع) است تلاش دارد تا با شبکه سازی انسانی بسیجیان برمحور تربیت؛معرفت؛بصیرت ومهارت کادر تراز انقلاب را جهت ایجاد تمدن اسلامی تربیت نماید.که دراین راستا اولین گام مؤثر شبکه سازی و ساختارسازیست . و چه عنوان با مسمایی برای این ساختار مشخص گردیده است «شجره طیبه صالحی» ؛ همانند درختی تنومند دارای ارکان وساختار مستحکمی می باشد که باید در سطوح مختلف ؛ وظایف مورد نظر را ایفا نمایند.

اگر اساتید در محضر ولایت مطلقه فقیه کسب فیض می نمایند و مصداق ریشه های این درخت استوارند ؛ استادیاران همچون تنه آن و سرمربیان همانند شاخه های اصلی و مربیان شاخه هایی که میوه برآن می روید و سرگروه ها نگه دارنده میوه بر شاخه اند و نهایتا متربیان میوه های این درخت آسمانیند. و اگر فرماندهان و تعلیم وتربیت ها در جایگاه باغبانی خود درت عمل نمایند و ارکان دست در دست هم داشته باشند ؛ شاهد ثمراتی مفید برای جامعه اسلامی وایران انقلابی خواهیم بود.

نظام تربیتی صالحین یک ظرف گسترده و بستر بکر برای اجرای دیگر برنامه های فرهنگی؛اجتماعی؛ سیاسی؛سازندگی؛نظامی و… است که اگر براساس موارد بالا درست و هماهنگ اقدام شود همه از آن متنعم خواهندشد.

لذا باید نگاه به این نظام در کلان سپاه ها و نواحی و حوزه ها و پایگاههای مقاومت بسیج تغییر کند و همگان تلاش نماییم تا ازاین نظام آسمانی برای رسیدن به اهداف و آرمان های بلند انقلاب اسلامی بهره لازم را ببریم.

درهمین راستا حقیر پس از حضور در معاونت مقدس تعلیم وتربیت سپاه حضرت قمر بنی هاشم(ع) ؛ ضمن بررسی میدانی عملکرد گذشته و آسیب شناسی و نیاز سنجی بعمل آمده ؛ بر آن شدم تا اولاً ستاد صالحین تقویت و به صورت میدانی وارد عرصه شود و سپس با حضور در نواحی توجیه دقیقی از این نظام را داشته باشم و دوهدف مهم این نظام تربیتی که همان شبکه سازی و کادر سازی است را تبیین و تلاش نمایم تا معایب ونواقص آن برطرف و نقاط قوتش تقویت شود.

از حجم های مختلف و بی کیفیت کاسته و بر واقعی سازی و اثر بخشی آنها افزودیم و بایک رویکرد دقیق  و همراهی سردار فرماندهی و دیگر عزیزان به سمت نظام تربیتی اثر بخش در حال حرکتیم .

دراین دوره شش ماهه از پذیرش ماموریت در سنگرصالحین استان ؛ برگزاری جلسات منظم استادیاران آن هم به صورت کاربردی و هدفمند در محضر استاد ؛ انعقاد تفاهم نامه با کلیه استادیاران وفرماندهان جهت شبکه سازی واقعی در سطح نواحی ؛ آموزش ارکان فعال و دارای ساختار تشکیلاتی محلات و اقشار ؛ سرکشی مستمر و هدفمند در حوزه های مقاومت ؛ تلاش برای ایجاد پایگاههای الگو ؛ اعزام فرماندهان پایگاهها به دوره شهید اسدالهی ؛ اعزام ارکان خصوصاً سرمربیان ومربیان به دوره های آموزشی در شهر مقدس قم ؛ برگزاری با کیفیت ونیاز سنجی شده دوره توانمندسازی سرگروه ها و…از اهم فعالیت های این وعاونت بوده است.

البته این آغاز راه است و تاتغییر دیدگاه ها و همراهی نمودن افراد زمان زیادی نیاز است هرچند اتفاقات و فعالیت های بسیار عالی و خوبی درهمین راستا در سطح استان در دورترین پایگاه یک روستا تا پایگاههای مرکز استان در جریان ودرحال اجراست..اما تا ایجاد آن شبکه منسجم و کارآمد فاصله داریم.

ضمناً استفاده از ظرفیت عظیم وپایان ناپذیر نظام وانقلاب ؛ مستلزم همراهی دیگر نهادها؛ ادارات وارگانهای مرتبط و موثر همانند آموزش و پرورش؛ حوزه های علمیه؛ دانشگاهها؛ائمه جمعه و جماعات ؛ ادارت اوقاف ؛تبلیغات اسلامی ؛ارشاد و… می باشد لذا در همین راستا طرح تشکیل ستادعالی صالحین استان در مجمع استادیاران به تصویب رسیده است که بزودی تشکیل خواهد شد.